Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Motor bakımında yağ & filtre değişimi özellikli bir yere sahiptir. Motor içi parça ve parçacıkların yakıttaki enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürebilmesi için oluşturulan güç; sürtünme riskli hareketlerle gerçekleşmektedir.

Bu hareketlerin bütünü mekanik enerjinin dönüşümü ve kullanımı için hayati önem taşır. Bu neden aşırı güç uygulamaları olan her teknik alette olduğu üzere motorlar için de yağ ve farklı sıvıların varlığı sürtünme riskli aşınmaları azaltır. Böylece parça ve parçacıkların hareket kabiliyeti artar ve enerji üretimi maksimum seviyede gerçekleşir. 

Araç Motor Bakımı

Araçlarda merkezi hareket kabiliyeti motorların ürettiği güçle meydana gelmektedir. Bu nedenle araç bakımlarında periyodik veya Km başı şeklinde motor bakımı ayrı bir kategori olarak uygulanır. Bu kategoride motor için gerekli parça ve parçacık değişiminden; motor sıvılarının değiştirilmesi veya tamamlanmasına değin pek çok başlık bulunmaktadır. Bu değişim ve onarımlar motor performansının korunması ve arttırılması için önemli uygulamalardır. Motor bakımında takip edilen kontrol/onarım adımlarından birkaçı şu şekildedir:

  • Motor yağ & filtre değişimi / temizliği
  • Km başı kontrollerde kayış testleri
  • Motor güç performans denemeleri
  • Dış aksam bağlantılarında güvenirlik testleri
  • İç aksam bağlantılarında güvenirlik testleri
  • Sıvı kontrolleri / Sıvı dolum işlemleri
Motorlarda sıvı kontrolü kategorisinde yer alan yağ değişimi ve rutin bakım/temizliği gereken filtre sistemleri kontrolü; motorun çalışma hacmini ve kullanım performansını güçlendirmektedir. Kritik motor bakımları arasında yer alan filtre temizliği/değişimi ve yağ dolum işlemlerinde profesyonel planlamalar yapılması gerekir. Bu nedenle üretici tavsiyesine uygun şekilde rutin bakımlar aksatılmamalı ve filtre temizlikleri dahil olmak üzere profesyonel uygulayıcılar tarafından işlem yapılmalıdır.

Oto Bakımda Yağ&Filtre Değişimi

Araçların motor işleyişinde yakın kullanımının mihenk taşlarından biri filtreleme sistemleridir. Tortu ihtimalli yakıtlar başta olmak üzere motorun mekanik enerji üretimi için kullanığı yakıtın filtrelenmesi gerekir. Bu filtreleme sistemlerinin belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve bakımının yapılması temizleyici işlevlerinin korunmasını sağlamaktadır. Aksi durumlarda yaşanan tıkanmalar sebebiyle motor performanslarında düşüş yaşanabilir. Bazı hallerde ileri derece tıkanmalara bağlı olarak motor yanmaları görülmektedir. Oto bakımda yağ&filtre değişimi için model üreticisinin kılavuzu dikkate alınmalıdır. Üsküdar motor yağ & filtre değişimi servisi olarak her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Müşür Arızası

Müşür Arızası

Araçlarda kullanılan müşürler, yani sensörler, aracınızın çeşitli sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu sensörler, aracın motorundan fren sistemine, yakıt sistemi ve daha birçok alana kadar geniş bir yelpazede işlev görür. Müşürler aracın performansını, güvenliğini ve yakıt verimliliğini doğrudan etkiler. Ancak, bu müşürler zaman içinde aşınabilir veya arızalanabilir. Müşür arızaları, genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir ve bu belirtilerin erken teşhisi, aracınızın sağlığı için büyük önem taşır. Bu yazımızda, çeşitli müşür arızaları...

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası
Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?