Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Oto bakım süreçlerinin vazgeçilmez kategorileri arasında yer alan periyodik bakım uygulamaları araçlarda kullanım güvenliğinin ve sürüş deneyiminin üst seviyelerde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Özellikle mevsimsel periyodik bakımların sağladığı sürüş konforu ve kullanım güvenliği kriterlerinin karşılanması; araçlarda kullanıma bağlı aşınma ve eskimeleri, hatta kaza ve hasar alma risklerini en aza indirir. Mevsimsel periyotlarda uygulanan adımlar ve periyodik bakım evreleri şu şekildedi:
  • Bahar Bakımı
  • Yaz Bakımı
  • Kış Bakımı
  • 4 Mevsim Bakım Modelleri
  • Acil bakım uygulamaları / Dış kaynaklı hasarlar
Dört mevsim bakım modelleri alışılagelmiş mevsimsel bakım periyotlarının dışında; her mevsime uygun gereçlerin araçlara eklenmesi anlamına gelir. Sıvı dolumları, dört mevsim uyumlu lastik kullanımları gibi özel müdahaleler bu bakım türünün temelini oluşturur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus; periyodik bakım gerekliliklerinde kullanım koşullarının önemidir. Özellikle yaz ve kış bakımları için aracın kullanıldığı bölgeye ait iklim özellikleri; dört mevsim bakım modellerindeki uygulamaların araç korunmasında yetersiz kalmasına sebep olabilir.

Otomobillerde Periyodik Bakım

Otomobillerin kullanıldığı bölge, iklim şartları, yol ve zemin koşulları gibi etkenlere bağlı olarak; ayrıca model yılı, model segmenti gibi unsurların da etkisiyle belirli aralıklarda yapılan bakım uygulamalarınaperiyodik bakım adı verilmekedir. Bu bakımların iki temel kategorisini mevsim aralıklı bakımlar ve Km bakımları oluştururken, ani bakım gereklilikleri de üçüncü kategoriyi oluşturmaktadır.

Araçlarda Acil Bakım Gereksinimleri

Araçların rutin kontrolleri yapılmasına rağmen bazı durumlarda (kaza, hasar alma, yanlış kullanım) acil bakım gereksinimlerine ihtiyaç duyabilirler. Üsküdar araç Periyodik bakım uygulamalarından farklı olarak bu bakım türlerine; aracın acil bakımını gerektiren alana yoğunlaşılır ve tespit testleri o alanda yapılır. Dış aksam hasarları, kaza ve yanlış kullanım kaynaklı motor arızaları gibi durumlarda acil bakım müdahaleleri gerekebilir.
 
İç ve dış aksamların rutin bakımlarının haricinde farklı gerekçelerle onarıma ihtiyaç duyduğu acil durumlarda; hasarlı bölgelerin tamiri ve kontrolü için uzman uygulayıcılardan yardım alınmalıdır. Modelin üretici tavsiyesine uygun şekilde tamiratı sonraki kullanım sürecini etkileyeceğinden profesyonel bakım planlamaları dahilinde hareket edilmeli ve acil bakım işlemleri için sektörel uzmanlığı ispatlanmış uzmanlarla çalışılmalıdır. İstanbul oto periyodik bakım işlemleriniz için online randevu alabilir veya servisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Konular

Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?
Oto mekanik

Oto mekanik

Otomobillerin karmaşık mekanik yapısı, zaman zaman arızaları beraberinde getirebilir.

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası