Oto Lastik
Diğer Hizmetler

Oto Lastik

Otomobiller için en kritik araç aksamlarının başında yer alan, silindir biçimli kauçuk maddeden üretilen ve gaz basımı yoluyla hava basınçlı bir yürütme aracı olarak kullanılan materyallere; oto lastik denmektedir.

. Otomobil ve motorlu taşıt lastikleri, kullanıldıkları araçlara ve mevsimlere göre farklı özelliklere sahiptir. Özellikle mevsim ayrımı bakımından takılışında ayrıntıların önemsendiği otomobil lastikleri, oto bakım süreçlerinde periyodik bakımın en temel parçaları arasında yer almaktadır. 

Kış lastiği Nedir?

Kış mevsimi araç sahiplerinin oto bakım periyotları ve araç sürüş deneyimleri bakımından en fazla zorlandığı zaman dilimlerinden biridir. Öyle ki araçların mevsim şartları karşısında güvenli bir sürüş deneyimine sahip olması için sayısız işlemin uzmanlıkla gerçekleştirilmesi gerekir. Kış lastiği de oto lastik çeşitleri arasında; mevsimsel bakım için belirlenen kış bakımı süreçlerinde takılan, özel nitelikli ürünlerin adıdır. Bu lastik çeşidinin sahip olması gereken özel niteliklerden bazıları şunlardır:

  • Minimum 4mm derinlikli çentikleri olmalıdır
  • Üzerinde ‘’kış lastiği’’ ibaresi/amblemi olmalıdır
  • Maksimum 5 yıl içinde üretilmiş olmalıdır
  • Orijinal kış lastiği niteliklerine sahip olmalıdır
Kış lastiklerinin değişim süreçleri için periyodik bakımın tavsiye tarihi olan Kasım ayı tercih edilmelidir. Oto lastik değişimleri periyodik bakımlarla eş zamanlı olarak yapılır. Bu sayede diğer bakımların da gerçekleştiği ve lastik değişiminin yapıldığı kış ayı hazırlıkları eksiksiz olarak tamamlanmaktadır. 

Rutin Bakımlarda Oto Lastik Değişimi

Mevsimsel bakımlar olarak da adlandırılan rutin bakımların amacı, araçların mevsim şartlarına uygun hale getirilmesidir. Bahar, kış ve yaz bakımları olarak kategorilere ayrılan tüm bakım süreçlerinde Üsküdar oto lastik servisimizdedeğişim uygulamaları yapılmaktadır. Yaz mevsiminde yaz lastiklerinin, kış mevsiminde kış lastiklerinin ve bahar aylarında da dört mevsim uyumlu lastiklerin kullanımı tercih edilmelidir. Bu sayede yol tutuş ve güvenli kullanım kriterlerinin lastikler tarafından karşılanması sağlanır.
 
Otomobil bakım süreçlerinin tamamında önem arz eden lastik değişim ve bakımlarının aynı zamanda onarım kategorisi de mevcuttur. Çeşitli sebeplerle batma ya da patlama yaşanan lastiklerin onarımı oto lastik uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Uzun ömürlü kullanım ve sürüş deneyiminin iyileştirilmesi için onarım işlemlerinin vaktinde yapılmasına ve profesyoneller tarafından yapılmasına özen gösterilmelidir. Üsküdar oto lastik servisi, Libadiye, İstanbul oto lastik işlemleriniz için servisimizde lastik tamiri ve değişimi yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git
Araç aküsü ne kadar sürede biter?
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?