Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının  içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır.  Bu sistemlerden en önemlisi  klima gazıdır.  Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır.   Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;
1. Öncelikle diyagnostik  cihazı ile klimanın arıza hafızasına bakılır.
2.  Cihazı olmayan kişiler,  klima kompresörünün  çalışıp çalışmadığına bakmalıdır.
3.  Kompresör,  çalışmıyorsa klima gazı olabilir. 
4.  Klima gazı  miktarına bakılarak  ekleme yapılır.  Gaz eklendikten sonra klima çalışır hale gelir.
5.  Polen filtresinin dolması veya kirlenmesi klimanın veriminin düşmesine sebep olmaktadır.
6.  Polen filtresi ve fan  düzgün bir şekilde kontrol edilmelidir.
7.   Sorunun nereden kaynaklandığını bulmak  ve ayrıntılı olarak hasar tespiti yapmak için üzerinden yardım alınmalıdır.

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Klima gazı  genel manada 5 ile 7 yıl arası performans göstermektedir. Ancak bu performansın artırılıp azaltılması araç sahiplerine bağlıdır.  Aracı kullanım sıklığı ve kullanım şekli dikkate alınarak bu surelerde  uzamalar yaşanmaktadır.  Sürekli olarak alınan periyodik bakımlar sayesinde  klima, ayrıntılı olarak bakıma tabi tutulmaktadır.  Bu bakımları kaçırmadan alan araç sahipleri,  klima gazı süresini uzatmaktadır.  Bakımları yapılmayan ve temizlenmeyen klimalarda dayanma süresi azalmaktadır.  Bu anlamda düzenli olarak bakımlarının yaptırılması klimanın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Arabada Klima Gazı Kaç Senede Biter?

Gazsız Klima Çalışır Mı?

Gazsız Klima Çalışır Mı?

Klima gazının eksilmesi genel anlamda sızıntı sorunundan kaynaklıdır.  Bağlantılarda herhangi bir çatlak veya kırık  bulunmadığı  halde bile klima çalışmamaktadır.  Bunun en önemli sebebi yağın devir daim yapmamasıdır.  Klima içerisinde devir daim yapmayan yağ,  klimanın çalışmasına engel olmaktadır.   Devir daim yapmayan  klima gazı  zamanla eksilmekte ve bitmektedir.  Gazın tükenmesi bir süre sonra klimanın performansının tamamen düşmesine  sebep  olmaktadır. 
Bu durumların yaşanmaması açısından  klima,  sürekli olarak çalıştırılmalıdır.  Yılda iki üç defa klima çalıştırılarak gaz seviyesi kontrol edilmelidir.   Aracı  sürekli kullanmayan araç sahipleri, özellikle bu konuya dikkat etmelidir.  Ara sıra aracın yağ ve gaz seviyeleri kontrol edilmelidir.  Bununla birlikte klimada oluşan  herhangi bir arıza veya hasar da servise başvurulmalıdır. 

Gazsız Klima Çalışır Mı?