Oto Boya
Araç Kaporta

Oto Boya

Otomobil boyalarının orijinal boya standartlarında yapılabilmesi, özel nitelikli ekipman, özel boya solüsyonları ve kaliteli işçilik uygulamalarıyla mümkündür.

Çünkü oto boya otomotiv sektörünün en incelikli ve uzman yetkinliği gerektiren çalışma alanlarından biridir. Bu nedenle otomobillerde boya işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında profesyonel müdahale planlarının uygulanabileceği hizmet sağlayıcılardan destek alınması gerekmektedir. Oto bakım ve onarım işlemlerinin tümünde olduğu gibi araç boya işlemleri için de aynı yetkinlik ihtiyacı mevcuttur.

Araç Boyama İşlemleri

Araçların zamanla kullanıma bağlı oluşan boyanma ihtiyacı ve kaza ya da hasara bağlı gelişen boyama işlemlerinin her biri; birbirinden farklı uygulama planlarına ihtiyaç duyar. Bazılarında boya dağılımının eşit olabilmesi, öncesinde yapılan bir takım düzeltme işlemlerine bağlıdır. Bu nedenle nitelikli bir kaporta düzeltme uygulaması gerekebilir. Tüm bunlardan yola çıkılarak;oto boya işlemleri öncesinde ve uygulamalar sırasında aracın ihtiyaç duyduğu işlem sırasının ve planlama kontrolünün yönetilmesi gerektiği uygulayıcılar tarafından bilinmelidir.
 
Kaza ve hasar kaynaklı boyama işlemlerinin nitelikli kaporta uygulamalarına ihtiyaç duyması, sıralamaya uygun hareket etmeyi gerektirir. Çünkü kaporta düzeltme ve boyaya hazırlama işlemlerinin yapılmadığı durumlarda, boya dağılımı ve renk oranı eşit olmayabilir. Aynı zamanda orijinallik ölçütlerine en yakın kalınlığın elde edilmesi için boya işlemlerinde profesyonel istasyonlarla kalınlık tespiti yapılmalıdır. 

Oto Boya Ne Zaman Yapılır?

Araçlarda dış kaynaklı hasarlara bağlı olarak orijinal boyanın yenilenme ihtiyacı doğabilir. Bu hasarların başında fiziki darp ve kaza hasarları, güneş yanıkları, çizilme ve aşınma yaraları gibi hasarlar gelmektedir. Her bir hasar grubunun boya öncesi onarım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle boyama işlemi öncesinde yapılması gereken bakım ve hazırlıkların, hasara uygun nitelikte olması gerekir. Oto boya işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

  • Orijinal renkte boya yapılması üretici tavsiyesindeyse uyulmalıdır
  • Kalınlık ölçütleri eksper kriteridir ve uygun Mm düzeyinde olmalıdır
  • Boya öncesi göçük ve hasarların bakımı yapılarak hazır hale getirilmelidir
  • Lokal ve genel boya hizmetleri bu alanlara ait hizmet sağlayıcılardan alınmalıdır
Araç boyama işlerinde lokal ve genel boyamaların birbirinden farklı özellikte planlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle aracın ihtiyacı olan lokal ya da genel boyaların ayrı uzmanlık alanları olduğunu bilmek gerekir. Her bir işlemde o alana dair hizmet sunan ve alanında uzman firmalarla çalışılması, sonrasındaki araç ve kullanım performansı ile, boyanın kullanılabilirlik oranını doğrudan etkiler. Üsküdar oto boya servisi, Libadiye ve İstanbul araç boya işlemleriniz için online randevu oluşturabilirsiniz.

İlgili Konular

Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Müşür Arızası

Araçlarda kullanılan müşürler, yani sensörler, aracınızın çeşitli sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu sensörler, aracın motorundan fren sistemine, yakıt sistemi ve daha birçok alana kadar geniş bir yelpazede işlev görür. Müşürler aracın performansını, güvenliğini ve yakıt verimliliğini doğrudan etkiler. Ancak, bu müşürler zaman içinde aşınabilir veya arızalanabilir. Müşür arızaları, genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir ve bu belirtilerin erken teşhisi, aracınızın sağlığı için büyük önem taşır. Bu yazımızda, çeşitli müşür arızaları...

Rehbere git
Müşür Arızası
Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?