Kış Bakımı

Kış Bakımı

Kış şartları araç bakım periyotları arasında kış bakımı uygulamalarının en önemli kategoride yer almasının temel sebebidir.

Araçların zorlu hava şartlarında kimyasal tepkimeler sebebiyle zorlanması, sürüş sırasında karşılaşılan fiziki engeller gibi durumlara bağlı olarak; otomobil kullanımında en zorlu sürüş deneyimi kış mevsiminde gerçekleşir. Bu nedenle araç sahiplerinin kış mevsimi öncesinde araçlarda gereken bakım ve onarım işlemlerine özen göstermesi önem taşır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminin yüksek olması beklentisi bakımından lastik bakım uygulamaları bu kategorinin vazgeçilmez parçalarıdır. 

Oto Bakımında Kış Mevsimi Önlemleri

Otomobil bakımının hedefleri arasında en temel yapı taşını kullanım konforunun ve sürüş güvenliğinin karşılanması oluşturur. Bunun yanı sıra araçların uzun ömürlü kullanımına ve değerlerinin düşmemesi için uygun bakımına olan gereksinim de yine periyodik bakımlar sayesinde karşılanmaktadır. Periyodik bakımlar içerisinde en elzem uygulamalardan biri olankış bakımı işlem basamaklarından birkaçı şu şekildedir:

  • Kış lastiği değişimi
  • Motor sıvı kontrolleri
  • Donma karşıtı önlemler
  • Aydınlatma önlemleri
  • Klima bakım/onarımları
  • Elektronik aksam önlem/onarımları
Kış mevsiminde donma karşıtı önlemler ve lastik değişimi periyodik bakımın en mühim iki uygulamasıdır. Özellikle sıvı değişim ve kontrolleri sırasında donma karşıtı önlemler alınması motorun çalışma anlarında soğuğa bağlı yaşayacağı güç kayıplarını engeller. Bu sayede hava şartlarına bağlı olarak gelişen donma ve aşırı soğumaya bağlı güç kesintileri yaşanmaz.

Lastiklerde Kış Bakımı

Araç lastikleri araçların yürür aksamları arasında en önemli parçalar arasında yer almaktadır. Özellikle kış koşullarına bağlı olarak yaşanması muhtemel riskleri önlemek adına; kış lastiği kullanımına ve Üsküdar oto kış bakımı uygulamalarına Kasım ayında başlanmalıdır. Dört mevsim uyumlu lastikler veya yaz lastikleri kış şartlarında verim için uygun değildir. Bu sebeple Kasım ayı içerisinde kış lastiği uygulamalarının gerçekleştirilmesi hem sürüş güvenliği açısından hem de önceki lastik türünün aşınma yaşamaması adına faydalıdır.
 
Kış lastiklerinin tercihinde dikkat edilmesi gereken hususların başında derinlik uygunluğu gelmektedir. 4mm daha az derinliğe sahip olan lastikler kış şartlarında tutunma beklentilerini karşılayamamaktadır. Bu nedenle üzerinde kış lastiği amblemi bulunan ve gerekli derinlik ölçülerine sahip lastikleri tercih etmek gerekir.  İstanbul araç kışlık bakımı işlemleriniz için randevu oluşturarak vakit kaybetmeden servis işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?
Müşür Arızası

Müşür Arızası

Araçlarda kullanılan müşürler, yani sensörler, aracınızın çeşitli sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu sensörler, aracın motorundan fren sistemine, yakıt sistemi ve daha birçok alana kadar geniş bir yelpazede işlev görür. Müşürler aracın performansını, güvenliğini ve yakıt verimliliğini doğrudan etkiler. Ancak, bu müşürler zaman içinde aşınabilir veya arızalanabilir. Müşür arızaları, genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir ve bu belirtilerin erken teşhisi, aracınızın sağlığı için büyük önem taşır. Bu yazımızda, çeşitli müşür arızaları...

Rehbere git

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git
Araç aküsü ne kadar sürede biter?