Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Araç bakımlarının periyodik düzende takibi için eski usul denetleme ve tamirat sistemleri geride kalmıştır.

Artık yeni nesil araç bakım ve onarım kitlerinin yanı sıra; elektronik arıza tespiti için bilgisayar programları ve el istasyonları kullanılmaktadır. Bu sayede arızaların tespitinde harcanan vakit, iş gücü ve para kaybının önüne geçilerek maksimum hizmet performansı sağlanmaktadır. Aynı zamanda maddi kayıplar azaltılarak bütçeye katkı sunan bu sistemlerin uzun dönem araç kullanımlarında sağlıklı zemin için makul kullanımı mümkündür.

Oto Bakım Periyotları

Araçların bakım ve onarım işlemlerinin belirli bir düzende takip edilmesi, kullanım performansında ve konforunda olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar. Ancak bu düzenin oluşturulması için araçlarda zaman takibi önemlidir. Mevsimsel bakımlar için mevsim değişiklik süreçlerinde, Km başı bakımlar içinse üreticinin önerdiği aralıklarla oto bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Elektronik sistemlerin onarım ve bakım işlemleri mevsimsel bakım periyotlarında yapılmaktadır.
 
Periyodik araç bakımları haricinde oto elektrik sistemlerinin acil durum müdahalelerine ihtiyacı olabilir. Ani arızalar neticesinde elektrik aksamlarında ya da genel elektronik sistemde bir sorun oluşması halinde; elektronik arıza tespiti için uzman desteği gerekmektedir. Bu işlemlerin profesyonel planlarla yürütülmesi araç sağlığı ve uygulayıcı güvenliği açısından son derece önemlidir.

Araçlarda Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Araç bakımları sırasında veya acil durum müdahaleleri esnasında bakım ve onarım kategorisinin uygulamaları o alana özgü ekipmanla gerçekleştirilir. Bilgisayarlı arıza tespit araçları ve elektronik arıza tespit istasyonları ile araçların arızaları ve elektriksel hata verileri tespit edilir. Elektronik arıza tespitinde kontrol edilen kategorilerinden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • Akü / akü sistemleri kontrolü
  • Gösterge panelleri kontrolü
  • Araç iç aydınlatma kontrolü
  • Araç dış aydınlatma kontrolü
  • Elektrik bağlantıları genel sistem kontrolü
Elektrik arızaları özellikle akü sistemleri söz konusu olduğunda araç kullanımı için hayati bir önem taşır. Bu nedenle ani elektronik kesintileri ve arızalar yaşanmadan önce, profesyonel hizmet sağlayıcıları aracılığıyla Üsküdar elektronik arıza tespiti ve bakımı işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi hallerde yalnızca arıza verince bakımı yapılan elektrik sistemleri entegre tüm yan sistemleri bozabileceği gibi, sürüş deneyimi için güvenlik ortamının bozulmasına yol açabilir. Periyodik bakımlarda da dahil olmak üzere tüm elektrik ve elektronik bakımlarında uzman desteği alınması faydalıdır. İstanbul, Libadiye elektronik arıza tespiti işlemleriniz için web sitemizden online randevu oluşturabilirsiniz.

İlgili Konular

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?
Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası