Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Yeni nesil teknoloji dönüşümünün en mühim temsilcilerinden biri araç üretim sektörü haline gelmiştir.

Dolayısıyla alışılagelmiş motorlu taşıt bağlantıları ve çalışma düzeni geride bırakılarak; teknolojik alt yapıya dayalı işletim sistemleri bulunan ve bu sistemlerle fiziki aksamları dahi yönlendiren araç modelleri yaygınlaşmıştır. Bu durumda oto arıza tespitinde de manuel sistemler geride kalarak bilgisayarlı arıza tespiti çalışmaları hız kazanmış durumdadır. Artık araçlarda yaşanan işletimsel veya fiziki sorunlar diognastik bilgisayar gereçleriyle tespit edilmektedir.
 
Diognastik tespit cihazları; araçların motorlarıyla işletimsel bir bağlantı kurarak yaşanan sorunların raporlanmasını, bu raporlamalar dahilinde mümkün olan onarımsal faaliyet ve uygulamaları en şeffaf şekilde tespit etmeye elverişlidir. Bu çalışma düzeniyle fiziki müdahalenin sebep olduğu özellikle zaman ve mali kayıpların önüne geçilmiştir. En kısa sürede en verimli sonuçların alınmasını sağlayan bilgisayarlı arıza tespiti araçları sayesinde minimum maliyetle maksimum iş gücüne ulaşılmıştır.

Akıllı Araçlarda Yeni Nesil Onarım

Dijital dönüşümün bir parçası olarak taşıtlarda motor dengeleri ve çalışma performansları da çoğu yönetim alanı için akıllı cihazlar, çipler ve işlemciler aracılığıyla yürütülmektedir. Bu durumda ihtiyaç duyulan bakımın ve rutin kontrol sonrası onarım faaliyetlerinin de aynı oranda dijital özellikte olması gerekmektedir. Akıllı araçlarda bakım işlemleri ve periyodik kontrollerle belirlenen onarım faaliyetleri artık bilgisayarlı arıza tespiti yöntemiyle gerçekleştiğinden; hasar tespit ve tamir uygulamaları farklı bir boyut kazanmıştır. Uygulamada kontrolü amaçlanan kulvarlardan birkaçı şu şekildedir:

  • Sıvı kontrolü/kontrol sonrası dolum
  • Motor çalışma hacmi/km değerlendirmesi
  • Motor araçları ve bağlantılarının güç performans değeri
  • Akıllı yönetim işletimlerinde rutin kontroller
  • Çip kontrolleri
  • Gösterge panellerinde rutin kontroller

Otomobillerde Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Araçlarda bakım ve onarım sürecinin en verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayan ve özellikle zaman yönetimi bakımından, eski usul manuel işlemlere oranla tasarruf sağlayan bilgisayarlı sistemler; yeni nesil teknolojinin yansıması konumundadır. Araçlarda işletim sistemlerinin ve akıllı çip yönetimlerinin hassas bakımı gözetilmelidir. Profesyonel müdahale planları dahilinde uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Araç sahipleri ve hizmet sağlayıcılar için oldukça verimli tamir/kontrol süreçlerinin de zeminini hazırlayan bu sistemler aracılığıyla hizmet almak için alanında uzman firma desteği tercih edilmelidir. 

İlgili Konular

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?
Oto mekanik

Oto mekanik

Otomobillerin karmaşık mekanik yapısı, zaman zaman arızaları beraberinde getirebilir.

Rehbere git

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git
Helezon Yayı Arızası