Bahar Bakımı

Bahar Bakımı

Kış mevsiminin ardından araçlardaki yorgunluk ve aşınmanın giderilmesi, kışa dair yapılan hazırlık materyallerinin çıkarılması ve bahar koşullarında verimli performansın elde edilmesi için araçlarda uygulanan işlemlerin bütününe bahar bakımı adı verilmektedir.

Bahar mevsimi kış sonrası polen ve toz birikiminin orta evrelerde yoğunlaştığı; hava sıcaklıklarının kışa oranla yükseldiği ve haliyle lastiklerde uyum ve performansın arandığı bir mevsimdir.
 
Baharın gelmesiyle birlikte en geç nisan ayının başlangıç evrelerinde araçlar için gerekli bahar hazırlıklarının yapılması gerekir. Bu bakımlar kapsamında otomobil bakımı için rutin kontroller arasında yer alan uygulama adımları ve işlemlerden birkaçı şunlardır:
  • Yağ/su - sıvı kontrolleri
  • Lastik değişimi
  • Filtreleme sistemleri kontrolü/temizliği
  • Cam/cam suyu kontrolleri
  • Fren balata kontrolleri
  • Akü kontrolleri
Araçların elektronik ve manuel çalışma düzeneklerinin bahar mevsimine özgü şartlar için entegrasyonunu kapsana bahar bakımı uygulamaları; profesyonel hizmet sağlayıcılar tarafından özenle gerçekleştirilmelidir. Özellikle filtreleme sistemlerinin temizlik veya değişim ihtiyaçlarının giderilmesi; polen filtrelemelerinin maksimum verimle yapılmasını sağlar. 

Araçlarda Klima Bakımı

Bahar bakımları kapsamında gerçekleştirilen filtreleme sistemlerinin kontrolünde özellikle klima filtreleri için yapılan temizlik/değişimler; araç içi ısı ayarlamalarının doğru yapılabilmesi adına önem taşır. Bu filtrelerde yaşanan tıkanmalar motor performansını da yakından ilgilendirir. Bu nedenle bahar bakımı motor performans değerlendirmeleri açısından da son derece önemlidir.
 
Kış mevsimi sonrası klima kullanımının ısı dengesini sağlamak için gösterdiği yüksek performans, klima aksamlarında çeşitli aşınma ve tıkanmalara sebep olabilir. Dolayısıyla bahar bakımları yaz mevsiminde yoğun ısı dengesi çalışmalarının öncesinde klima bakımları için bir duraklama ve yenilenme evresidir. Bahar şartlarında klima performansının yükseltilmesi ve yaz hazırlıklarına uygun hale getirilmesi için bu müdahalelerin/işlemlerin vaktinde yapılması gerekir.

Bahar Bakımı ve Motor Performansı

Motorların ihtiyaç duyduğu periyodik bakım evrelerinden mevsimsel bakım kategorisinde yer alan Üsküdar oto bahar bakımı; filtreleme sistemlerinin ve sıvı dolum işlemlerinin yapılması nedeniyle performans artışına destek sağlar. Bu sebeple yüksek performanslı motor hacmi için periyodik bakımların tamamında olduğu gibi bahar bakımları için de zaman çizelgesine uygun şekilde hareket edilmelidir. Ayrıca uygulayıcı tercihlerinde profesyonel hizmet almak, bahar bakımlarının gerektiği şekilde yapılması bakımından önemli bir husustur.  İstanbul araç ilk bahar bakımı yaptırmak için vale hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İlgili Konular

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git
Arabada motor değişirse ne olur?
Oto mekanik

Oto mekanik

Otomobillerin karmaşık mekanik yapısı, zaman zaman arızaları beraberinde getirebilir.

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası