Aracınızdaki Sesleri İyi Dinleyin

Aracınızdaki Sesleri İyi Dinleyin

Arabadan gelen sesler arıza habercisi olabilir. Bu durumun farkına varıp sesleri daha bilinçli şekilde dinlemeniz gerekir. Farklı şekillerde ortaya çıkan sesler araçların değişik yerlerinde olan sorunlara haberci olabilir. Aracınızdan gelen her sesi dikkatle dinleyip işlerin yolunda gidip gitmediğiniz anlarsınız. Aracınızdan çıkan;
 
  • Uğultu ses ve gürültüsü
  • Islık ses ve gürültüsü
  • Sürtünme ses ve gürültüsü
  • Vuruntu ses ve gürültüsü
Çoğunlukla soruna işaret eder. Bu seslerin her biri çoğunlukla önemli anlamlar ifade eder. Sesleri dinlemek ve anında duruma müdahale etmek önemlidir. Sorun tespiti ve arıza gidermede seslerin büyük katkısı vardır. Düzenli bakım yapılan araçlarda ise daha iyi sonuçlar vardır.  
 
Sürtünme sesi duyarsanız aracınızı çok iyi dinleyin ve bu sesin tam olarak nereden geldiğini bulun, genelde bu sorun daha çok motordan gelir. Motor mekanik aksamı içinde olan dişli rulman veya silindir gibi unsurlar bu sese kaynak olabilir. Bazı araçlarda ise daha farklı yerlerde bu sorunlar duyulabilir. Frenler, burada bulunan diskler soruna neden olabilir. Yağsız kalmış olan parçalardan ses gelmesi alışıldık bir durumdur. 
 
Islık sesi duyarsanız, aracınızdan bu ses gelirse, bu size bir işarettir. Bir an evvel tedbirleri alıp gerekli çözümleri ortaya koymanız gerekiyor demektir. Araç arızaları ve bu arızaların sebepleri gözden geçirilirken, özellikle triger gergi bilyesi ve şanzıman bilyesi gibi unsurlar bu sesin kaynağı olabilir. Rulmanlar eski ise ve artık yağsız hale geldiyse, ıslık sesi kaçınılmaz olabilir. Genellikle aşınma ve benzer yıpranmalar bu tip sorunların açığa çıkmasına neden olabilir. Klima pompası arızasında yine bu sese benzer bir sesin ortaya çıkması oldukça olağan bir durumdur. Üsküdar oto servisi, hasar danışmanlığı için hizmetinizde.
 

Aracınızdaki Sesleri İyi Dinleyin

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Verin

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Verin

Vuruntu sesi duyduğunuzda hemen dikkatlice bu sesin nereden geldiğine yoğunlaşmalısınız. Sesin tam olarak geldiği yeri bulmak önemlidir. Gevşemiş mekanik bir aksamın bu sesi çıkarması söz konusudur. Özellikle motor da dâhil olmak üzere buna bağlı olarak araçlarda pek çok farklı aksamın çalıştığı bilinmektedir. Vites değiştirirken veya devir değiştirirken aracın bu seslerinde değişme varsa, o zaman sorunun kaynağını bulmak bu değişikliğe göre daha kolay olacaktır.
 
Uğultu sesi araçtan geldiği anda, sürücülerin dikkat kesilmesi ve bu sesi bulması önemlidir. Noktasal olarak tespit yapmanın gayet avantajlı sonuçları bulunmaktadır. Uğultu sesinin kaynağı olarak görülen aks bilyesi, yıllardan beri insanları yanıltmamış ve genellikle bu sesin sebebi olarak ortaya çıkmıştır. Aracının çalışmasını ve sesini dinleyen insanlar, bununla beraber elde ettikleri sonuçlarla aracın tekrardan sapasağlam çalışmasına katkı sağlar. Ses geldiği andan itibaren kendiniz çözemiyorsanız, uzman servise danışarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.
 
Önemli bir emek ve yetenek ortaya koymuş olan ustalar, araçlardaki sesleri tanımlayıp giderme konusunda oldukça başarılıdır. Eğer siz de işlerin yolunda gitmediğini gösteren bir ses duyuyorsanız hemen müdahale etmelisiniz. Sesi kaynağında yok etmek için bazen tamir ve parça değişimi gerekli olabilir.
 

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Verin