Araç Klima
Diğer Hizmetler

Araç Klima

Araçlarda ısı dengesinin sağlanması ve kabin içi sıcaklık ayarlarının yapılabilmesi için çalışan, aynı zamanda cam buğu dengesinin bilhassa soğuk kış aylarında sağlanabilmesi işlevini gören oto aksamlara araç klima aksamları adı verilmektedir.

Araçların bakım ve onarım işlemleri arasında ayrı bir çalışma alanı olarak yürütülen klima sistemleri; ayrıntılı bir bakım sürecine ve onarımda uzman desteğine ihtiyaç duyan bir bölümdür. Bu bağlamda klima bakım süreçleri ve periyodik bakım dönemlerinde araç klimaları için uzman desteğine başvurulmalıdır. 

Periyodik Araç Klima Bakımı

Araçlarda periyodik bakım özellikle mevsimsel hazırlık dönemlerinden meydana gelir. Mevsim şartlarına hazırlık aşamasında hava muhalefeti ve zemin engellerinin aşılması adına araçlarda çeşitli aksamların korunmaya alınması gerekmektedir. Bu korunması gereken aksamlardan biri olarak araç klima sistemleri özellikle kış bakım süreçlerinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Periyodik bakımlarda araçların klima sistemlerinin bakıma alınması için yapılan işlemlerden bazıları şunlardır:

  • Klima gaz kontrolü
  • Filtreleme sistemleri kontrolü
  • Sıvı dolumu/kontrolü
  • Klima kanalları kontrolü
Klimaların çalışma düzeneğinde önemli bir yer tutan filtreleme sistemleri, periyodik bakım süreçlerinde sıklıkla kontrolü yapılan bölümlerdir. Herhangi bir tıkanma veya arıza halinde aracın klima performansında düşme yaşanır. Bu düşüklük motor performansını bile etkileyen arızalardan sayılır ve bu nedenle araç klima bakımları sırasında filtrelerin temiz ve düzgün çalışır halde bırakılmasına özen gösterilmelidir. 

Oto Klima Bakımı

Oto bakım periyotları arasında yer alan klima bakım uygulamaları için en mühim faaliyetlerinden biri de gaz dolum ve kontrol işlemleridir. Klima gazı, araç klima sistemlerinin çalışabilmesi için gerekli enerji kaynağıdır ve gazı biten klimaların doğru şekilde ısı dengesi sağlayabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle klima bakım süreçleri için önemli uygulamalardan biri olan gaz dolum işlemleri için nitelikli planlar dahilinde hareket edilmelidir.
 
Klima gaz dolum işlemleri ve rutin bakımda klima uygulamalarının tamamı, servis sağlayıcılar açısından ayrıcalıklı bir çalışma alanıdır. Bu sebeple klima bakım işlemlerinde periyodik bakım sırasında ilgili birimlerin gerekli kontrolleri yapması sağlanır. Aksi durumlarda klimanın uzmanlık gerektiren bakım veya dolum işlemlerinde nitelikli işçilik beklentisi karşılanamaz. Dolayısıyla periyodik bakımlar da dahil olmak üzere tüm klima sistemleri bakımında uzman firma hizmetleri alınması tavsiye edilir. Üsküdar Araç, Oto Klima Servisi, İstanbul Oto Klima tamir, bakım işlemleriniz için online randevu talebi oluşturabilirsiniz.

İlgili Konular

Müşür Arızası

Müşür Arızası

Araçlarda kullanılan müşürler, yani sensörler, aracınızın çeşitli sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu sensörler, aracın motorundan fren sistemine, yakıt sistemi ve daha birçok alana kadar geniş bir yelpazede işlev görür. Müşürler aracın performansını, güvenliğini ve yakıt verimliliğini doğrudan etkiler. Ancak, bu müşürler zaman içinde aşınabilir veya arızalanabilir. Müşür arızaları, genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir ve bu belirtilerin erken teşhisi, aracınızın sağlığı için büyük önem taşır. Bu yazımızda, çeşitli müşür arızaları...

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası
Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git
Araç aküsü ne kadar sürede biter?