Araç Klima
Diğer Hizmetler

Araç Klima

Araçlarda ısı dengesinin sağlanması ve kabin içi sıcaklık ayarlarının yapılabilmesi için çalışan, aynı zamanda cam buğu dengesinin bilhassa soğuk kış aylarında sağlanabilmesi işlevini gören oto aksamlara araç klima aksamları adı verilmektedir.

Araçların bakım ve onarım işlemleri arasında ayrı bir çalışma alanı olarak yürütülen klima sistemleri; ayrıntılı bir bakım sürecine ve onarımda uzman desteğine ihtiyaç duyan bir bölümdür. Bu bağlamda klima bakım süreçleri ve periyodik bakım dönemlerinde araç klimaları için uzman desteğine başvurulmalıdır. 

Periyodik Araç Klima Bakımı

Araçlarda periyodik bakım özellikle mevsimsel hazırlık dönemlerinden meydana gelir. Mevsim şartlarına hazırlık aşamasında hava muhalefeti ve zemin engellerinin aşılması adına araçlarda çeşitli aksamların korunmaya alınması gerekmektedir. Bu korunması gereken aksamlardan biri olarak araç klima sistemleri özellikle kış bakım süreçlerinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Periyodik bakımlarda araçların klima sistemlerinin bakıma alınması için yapılan işlemlerden bazıları şunlardır:

  • Klima gaz kontrolü
  • Filtreleme sistemleri kontrolü
  • Sıvı dolumu/kontrolü
  • Klima kanalları kontrolü
Klimaların çalışma düzeneğinde önemli bir yer tutan filtreleme sistemleri, periyodik bakım süreçlerinde sıklıkla kontrolü yapılan bölümlerdir. Herhangi bir tıkanma veya arıza halinde aracın klima performansında düşme yaşanır. Bu düşüklük motor performansını bile etkileyen arızalardan sayılır ve bu nedenle araç klima bakımları sırasında filtrelerin temiz ve düzgün çalışır halde bırakılmasına özen gösterilmelidir. 

Oto Klima Bakımı

Oto bakım periyotları arasında yer alan klima bakım uygulamaları için en mühim faaliyetlerinden biri de gaz dolum ve kontrol işlemleridir. Klima gazı, araç klima sistemlerinin çalışabilmesi için gerekli enerji kaynağıdır ve gazı biten klimaların doğru şekilde ısı dengesi sağlayabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle klima bakım süreçleri için önemli uygulamalardan biri olan gaz dolum işlemleri için nitelikli planlar dahilinde hareket edilmelidir.
 
Klima gaz dolum işlemleri ve rutin bakımda klima uygulamalarının tamamı, servis sağlayıcılar açısından ayrıcalıklı bir çalışma alanıdır. Bu sebeple klima bakım işlemlerinde periyodik bakım sırasında ilgili birimlerin gerekli kontrolleri yapması sağlanır. Aksi durumlarda klimanın uzmanlık gerektiren bakım veya dolum işlemlerinde nitelikli işçilik beklentisi karşılanamaz. Dolayısıyla periyodik bakımlar da dahil olmak üzere tüm klima sistemleri bakımında uzman firma hizmetleri alınması tavsiye edilir. Üsküdar Araç, Oto Klima Servisi, İstanbul Oto Klima tamir, bakım işlemleriniz için online randevu talebi oluşturabilirsiniz.

İlgili Konular

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git
Arabada motor değişirse ne olur?
Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?