Araç Kaporta
Araç Kaporta

Araç Kaporta

Otomobillerde tüm aksamın ve iç kabinin kaplanmasını sağlayarak hem koruyucu bir gövde hem de dizaynın kimliğini yansıtan bir ayna olarak kullanılan bütüncün parçaya kaporta adı verilir.

Kaporta araçların dokusu niteliği taşır ve dış dünya etkenleriyle onlar muhatap olurlar. Bu nedenle en yoğun hasar alıcı kısım ve en fazla hava muhalefetiyle temas eden bölüm kaportalardır. Hem koruyucu hem de tasarım görünümü sağlama adına otomobillerin görünen yüzü olan kaportaların bakımı, her kategori için farklı uzmanlıklar gerektirir.
 
Kaporta boya, kaporta göçük düzeltme, çizik ve güneş yanığı müdahaleleri gibi sayısız çalışma alanı bulunan kaporta için, nitelikli işçilik vazgeçilmez bir unsurdur. Aynı zamanda bu uygulamalar için kullanılan malzeme ve ekipman, modelin sahip olduğu kaporta özellikleriyle uyumlu olmalıdır. Aksi durumlarda kaportaların dokusu, geri dönülmez şekilde kayıplara uğrayabilir. Bu tip durumların yaşanmaması için uzman müdahale ekiplerinden yararlanmakta fayda vardır. Üsküdar kaporta servisimizde en on teknolojiler ile göçük düzeltme işlemleri yapılmaktadır.

Oto Kaporta-Boya Nedir?

Boyama işlemleri kaportanın daha bakımlı ve iyi görünümde olabilmesi için çeşitli sebeplere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Özellikle hasar kaynaklı boya ihtiyaçları, kaporta koruması adına oldukça önemlidir. Vaktinde hasar sonrası boya yaptırmamanın kaporta için oluşturduğu risk kategorilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lokal çürümelere sebep olan aşınma başlar
  • Yoğun ısı ve bükülme kaynaklı deliklerden giren nem artar
  • Boyanın alt kısmında orijinal kaporta paslanmaları görülür
  • Hasarlı bölümün tamiri için korumalı lokal boya gereklidir
  • Boya işlemi yapılmayan göçük düzeltmelerde yoğun paslanma görülür
Kaporta tamiratlarında işlem sonrası boyamaların ve cilalamaların amacı yalnızca görünümü beslemek değildir. Aynı zamanda araç aksamları için koruyucu bir metal örtü olan kaportanın sağlıklı kullanımı için de gerekli bir önlemdir. Bu nedenle kaporta bakımlarının tamamlanmasına ve düzeltme sonrası boya işlemlerinin usule uygun şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Üsküdar kaporta hizmeti için Birsay otomotiv doğru adres.

Kaporta Göçüğü Ne Demektir?

Araçların muhafazasında birincil metal örtüsü olarak adlandırılan ve tüm aksamların bir arada kalması için bağlayıcı bir gövde olan kaportanın çeşitli sebeplere bağlı olarak hasar alması söz konusu olabilir. Bu durumlarda kaportada göçükler ve ezilmeler olmaktadır. Bu göçüklerin düzeltilme işlemleri farklı yöntem, teknik ve ekipmanlarla uzman hizmet firmaları tarafından gerçekleştirilir. Çünkü kaporta göçükleri çoğu zaman, yalnızca lokal hasarla sınırlı kalmaz ve zamanla yayılan bir paslanma ilerleyişine yol açabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden göçüklerin düzeltilmesi gerekir. Üsküdar Araç Kaporta Servisi, Libadiye, İstanbul Oto Kaporta  işlemleriniz için online randevu alabilirsiniz.

İlgili Konular

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?
Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?