Araç İçi Aydınlatma

Araç İçi Aydınlatma

Otomobil bakım süreçlerinde aydınlatma bakımları iki temel kategoride incelenmektedir. Araç içi aydınlatma ve araç dış aydınlatma olarak birbirinden ayrılan bu bakım işlemlerinde; ışıklandırma sistemlerinin performansı ve bu performansa bağlı olarak elektronik sistem kontrolü amaçlanır.

Araç iç aydınlatmalarının sürüş konforuna ve araç içi kullanım verimine sunduğu katkı yalnızca rahatlık amacı taşımaz. Aynı zamanda aydınlatmaya bağlı olarak kullanım güvenliği de sunar. Üstelik araç içindeki ışıklandırmaların verimsizlik hallerinde, altta yatan elektronik sistem arızalarının tespiti de mümkündür. Bu sebeplerle araç içi aydınlatmaların rutin kontrolü periyodik bakım uygulamalarının işlemleri arasında yer almaktadır.

Otomobillerde Araç İçi Aydınlatma

Araçların iç kabin aydınlatmaları; dikiz aynasının üzerindeki temel aydınlatmalardan, torpido aydınlatmalarından ve bagaj ışıklarından oluşmaktadır. Aynı zamanda ön konsol aydınlatmaları ve kapı üstü aydınlatmaları olan modeller de mevcuttur. Temelde ışıklandırma işleviyle ön plana çıkan bu aksamların türlerinden birkaçı şu şekildedir:

  • Ana kabin aydınlatmaları
  • Kabin orta aydınlatma ışıkları
  • Torpido - Kapı üstü aydınlatmalar
  • Tuş ışıkları
  • Bagaj ve kapı üstü ışıklandırmaları
Araç içi aydınlatma türleri oto model yıllarına ve segmentlerine göre farklılık gösterebilir. Ancak temel aydınlatmalar hemen her model için aynı bölgede ve ortalama büyüklükte üretilmektedir. Aydınlatma bakımlarının rutin kontrollerle yapılmasındaki en temel işlev farkı görüş alanının berraklığının ve kullanım ömrünün arttırılmasıdır. Rutin bakım sonrasında bir sonraki bakıma kadar kabin içi görüşte önemli farklar yaratılabilir.

Aydınlatma Bakımları ve Elektronik Bakım İlişkisi

Araçlarda elektronik aksamların kontrollerinin düzenli yapılması sistemsel performansın korunması bakımından önemlidir. İç aydınlatmaların çalışma gücü ve aydınlatma hacimleri, elektronik aksamların çalışma düzenine yönelik ip uçları içerebilir. Akü gücünün kontrolü, çalışma sistemlerinin entegrasyonu ve güç akışı gibi konularda fikir sahibi olunabilecek önemli veriler; araç içi aydınlatma işlemleri sırasında ortaya çıkabilmektedir.
 
Yalnızca aydınlatma işlevi ile değil farklı elektronik sistemlerin sağlık durumuyla ilgili veri sağlaması bakımından da önemli gereçlerden olan aydınlatmalar; periyodik bakımlar sırasından kontrolü sağlanan bölümlerdir. Bu bakımdan Üsküdar araç içi aydınlatma kontrollerinin düzenli ve profesyonel şekilde yapılması yalnızca ışıklandırma sistemlerinin değil, elektronik sistemlerinin sorunlarında tespit için kullanılmaktadır. İstanbul oto iç aydınlatma uygulamalarınız için her marka araca hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası
Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git
Helezon Yayı Arızası