Araç Dış Aydınlatma

Araç Dış Aydınlatma

Araçlarda sürüş güvenliği kriterlerini karşılayan aksamlardan biri farlardır. Araç dış aydınlatma kategorisinde yer alan farlar temel çalışma düzeni bakımından iki farklı çeşide sahiptir.

Ampüllerinin değiştirilebilmesi ve değiştirilememesi açısından ayrımı gözetilen bu çeşitlerde; ampulu değiştirilebilen farların bakım ve onarımı değişim ile mümkündür. Ancak ampülü değiştirilemeyen ‘’atom farlar’’ yaşanan olası sorunlarda tüm aksamın değişikliğini gerektiren sistemler arasında yer alır.
Sürüş güvenliği ve kullanım konforu açısından araçların dış aydınlatma modellerinin tercihi önemli bir unsurdur. Özellikle kış ve bahar aylarında görüş mesafesinin optimum seviyelerde olması için dış aydınlatma bakımlarının belirli rutinlerde gerçekleştirilmesi gerekir. Araç dış aydınlatma uygulamalarında farların su lekeleri, çizilme sorunları ve aydınlatma güçleri işlem kapsamında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan tüm işlemler araçların aydınlatma ihtiyacını pozitif yönlü etkilemektedir.

Araç Farları ve Çeşitleri

Dış görüş mesafesinin yeterli ışık alanı dahilinde ve optimal seviyede gerçekleşmesine görüş mesafesi adı verilir. Bilhassa mevsimsel şartlara uygun şekilde ve gece karanlığında etkin olabilen far çeşitleri araçlarda kullanım deneyimini iyileştirmenin en verimli yollarından biridir. Led aydınlatma farları ve değiştirilebilir özellikli farlar olarak iki ana kategoride yer alan far çeşitleri, bakım ve kullanım özellikleri açısından farklılık gösterir. Bakımları için izlenen uygulama adımlarından birkaçı şu şekildedir:

  • Far içi su alma testleri
  • Far camı çizik/aşınma kontrolleri
  • Işık yayma güç kontrolleri
  • Görüş mesafesi testleri
  • Far içi temizlik işlemleri
Otomobil bakımları arasında Üsküdar araç dış aydınlatma işlemleri rutin kontrollerden olan periyodik bakımlar sırasında yapılabilir. Bu sayede kullanılamaz hale gelmeden evvel farlara yönelik önlem uygulamaları gerçekleştirmek mümkün olur. Özellikle bahar ve kış aylarında zorlu hava şartlarının verdiği aşınma ve su alma durumlarının yaşanmaması, ışık ve aydınlatma gücünün beklenen performans dahilinde gerçekleşmesi için periyodik bakımlarda far işlemleri de yaptırılmalıdır. İstanbul oto dış aydınlatma servisi  olarak servisimizde profesyonel ekiplerle çalışmaktayız.

Araç Dış Aydınlatma Bakımı

Otomobillerde yalnızca farlar değil, sinyal sistemleri de dış aydınlatma aksamları arasında yer alır. Ör farlarla birleşik sinyaller, yan sinyal ışıkları ve fren stop lambalarına birleşik sinyaller bunlardan birkaçıdır. Yeni nesil araç modellerinde yan aynalar ve bagaj kapaklarının üst bölümlerinde de sinyal lambaları bulunmaktadır. Tıpkı farlarda olduğu gibi trafik güvenliği adına araç dış aydınlatma işlemleri sırasında sinyallere yönelik bakım ve temizlik işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Özellikle fark edilebilirlik açısında önemli bir gösterge olan sinyallerin bakımı sürüş güvenliğini yakından ilgilendirir.

İlgili Konular

Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Müşür Arızası

Araçlarda kullanılan müşürler, yani sensörler, aracınızın çeşitli sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu sensörler, aracın motorundan fren sistemine, yakıt sistemi ve daha birçok alana kadar geniş bir yelpazede işlev görür. Müşürler aracın performansını, güvenliğini ve yakıt verimliliğini doğrudan etkiler. Ancak, bu müşürler zaman içinde aşınabilir veya arızalanabilir. Müşür arızaları, genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir ve bu belirtilerin erken teşhisi, aracınızın sağlığı için büyük önem taşır. Bu yazımızda, çeşitli müşür arızaları...

Rehbere git
Müşür Arızası
Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git
Araç aküsü ne kadar sürede biter?