Araç Dış Aydınlatma

Araç Dış Aydınlatma

Araçlarda sürüş güvenliği kriterlerini karşılayan aksamlardan biri farlardır. Araç dış aydınlatma kategorisinde yer alan farlar temel çalışma düzeni bakımından iki farklı çeşide sahiptir.

Ampüllerinin değiştirilebilmesi ve değiştirilememesi açısından ayrımı gözetilen bu çeşitlerde; ampulu değiştirilebilen farların bakım ve onarımı değişim ile mümkündür. Ancak ampülü değiştirilemeyen ‘’atom farlar’’ yaşanan olası sorunlarda tüm aksamın değişikliğini gerektiren sistemler arasında yer alır.
Sürüş güvenliği ve kullanım konforu açısından araçların dış aydınlatma modellerinin tercihi önemli bir unsurdur. Özellikle kış ve bahar aylarında görüş mesafesinin optimum seviyelerde olması için dış aydınlatma bakımlarının belirli rutinlerde gerçekleştirilmesi gerekir. Araç dış aydınlatma uygulamalarında farların su lekeleri, çizilme sorunları ve aydınlatma güçleri işlem kapsamında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan tüm işlemler araçların aydınlatma ihtiyacını pozitif yönlü etkilemektedir.

Araç Farları ve Çeşitleri

Dış görüş mesafesinin yeterli ışık alanı dahilinde ve optimal seviyede gerçekleşmesine görüş mesafesi adı verilir. Bilhassa mevsimsel şartlara uygun şekilde ve gece karanlığında etkin olabilen far çeşitleri araçlarda kullanım deneyimini iyileştirmenin en verimli yollarından biridir. Led aydınlatma farları ve değiştirilebilir özellikli farlar olarak iki ana kategoride yer alan far çeşitleri, bakım ve kullanım özellikleri açısından farklılık gösterir. Bakımları için izlenen uygulama adımlarından birkaçı şu şekildedir:

  • Far içi su alma testleri
  • Far camı çizik/aşınma kontrolleri
  • Işık yayma güç kontrolleri
  • Görüş mesafesi testleri
  • Far içi temizlik işlemleri
Otomobil bakımları arasında Üsküdar araç dış aydınlatma işlemleri rutin kontrollerden olan periyodik bakımlar sırasında yapılabilir. Bu sayede kullanılamaz hale gelmeden evvel farlara yönelik önlem uygulamaları gerçekleştirmek mümkün olur. Özellikle bahar ve kış aylarında zorlu hava şartlarının verdiği aşınma ve su alma durumlarının yaşanmaması, ışık ve aydınlatma gücünün beklenen performans dahilinde gerçekleşmesi için periyodik bakımlarda far işlemleri de yaptırılmalıdır. İstanbul oto dış aydınlatma servisi  olarak servisimizde profesyonel ekiplerle çalışmaktayız.

Araç Dış Aydınlatma Bakımı

Otomobillerde yalnızca farlar değil, sinyal sistemleri de dış aydınlatma aksamları arasında yer alır. Ör farlarla birleşik sinyaller, yan sinyal ışıkları ve fren stop lambalarına birleşik sinyaller bunlardan birkaçıdır. Yeni nesil araç modellerinde yan aynalar ve bagaj kapaklarının üst bölümlerinde de sinyal lambaları bulunmaktadır. Tıpkı farlarda olduğu gibi trafik güvenliği adına araç dış aydınlatma işlemleri sırasında sinyallere yönelik bakım ve temizlik işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Özellikle fark edilebilirlik açısında önemli bir gösterge olan sinyallerin bakımı sürüş güvenliğini yakından ilgilendirir.

İlgili Konular

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git
Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?
Arabada motor değişirse ne olur?

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?