Araç Bakım & Onarım

Araç Bakım & Onarım

Oto bakım işlemleri için araç sahiplerinin ve uygulayıcı hizmet sağlayıcılarının takip etmesi gereken bir işlem takvimi ve sırası bulunmaktadır.

Araçlar; iç ve dış aksamlarının bakımı, motor performanslarının ölçümü ve bakımı gibi birbirinden farklı kategorilerde uygulamalara belirli aralıklarla tabi tutulmalıdır. Bunun temel sebeplerinden biri kullanım yoğunluğuna bağlı olarak bu mekanik oluşumların zamana bağlı aşınma ve hasar almalarıdır. Bu nedenle araç bakım & onarım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken zaman dilimleri ve uygulama adımları mevcuttur. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:
  • Periyodik bakım uygulamaları
  • Motor mekanik testleri
  • Muayene işlemleri
  • Filtreleme sistemleri kontrolü
  • Bilgisayarlı tespit uygulamaları
  • Lastik, cam vb. harici aksam kontrolü
Araç bakım işlemlerinde motor performansı başta olmak üzere sürüş deneyimini ve güvenliğini yakından ilgilendiren bir örüntü söz konusudur. Performans değerleri sürüş güvenliğini, sürüş güvenliği de kullanım konforunu etkiler. Bu nedenle performans değerlerinin optimal seviyelerde olması için araç bakım & onarım işlemlerinden periyodik uygulama takvimine ve mevsimsel hazırlık süreçlerine özen göstermek gerekir. Bu süreçlerin araç kullanım ömrünü uzattığı ve sürüş performansını maksimum seviyelere ulaştırdığı araştırmalarla ve araç testleriyle ortaya konmuştur.

Oto Bakım & Onarım

Araçların bakım uygulamaları iki temel zaman aralığı üzerine kuruludur. Bunlardan ilki Km başı kontroller adı verilen; aracın model yılı, üretim modeli gibi özelliklere bağlı olarak belirli Km değerleri arasında yapılan bakımlardır. İkinci kategoride mevsimsel hazırlık bakımları yer alır bu bakımların yapılış amacı araç performansının mevsim koşullarıyla uyumlu şekilde entegre edilmesini sağlamaktır. Araç bakım & onarım uygulamalarında yüksek performans da bu entegrasyonla sağlanır. 

Araç Bakımında Zamanlamanın Önemi

Oto bakım standartlarının maksimum verilerle gerçekleşebilmesi, uygulama zamanlarında yapılmalarıyla yakından ilgilidir. Vaktinde yapılan kontrol ve müdahaleler neticesinde daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Çünkü zamanla aşınmaya bağlı gelişen motor iç ve dış aksamlarının kontrollerde değişimi yerine onarımının mümkün olması; uygulama zamanına bağlıdır. Artık kullanılamaz durumda olan parçaların değişimi yerine, vaktinde yapılan Üsküdar araç bakım & onarım ve kontrollerle materyal bakım çalışmaları yapılabilir. Böylece bakımda mali tasarruf yapmak mümkün hale gelir. Üsküdar oto bakım, onarım & tamir servisi işlemleriniz için servis vale hizmetimizle aracınızı vakit kaybetmeden bize teslim edebilirsiniz.

İlgili Konular

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?
Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası