Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü,  bir süreye tabi değildir.  Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır.  Bu durumlar,  araçtan araca farklılık göstermektedir.  Akünün  etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir.  Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;
1.  Aracın,  kullanım sıklığı
2.  Çevresel  faktörlerden ne kadar etkilendiği
3.   Aracı kullanım biçimi ve bekleme süresi
Yukarıdaki  durumlar,  akünün ömrünün kaç yıl süreceğini   belirlemektedir.  Aküler için son kullanma tarihi yoktur.  Aküler piyasaya sunulurken sadece üretim tarihi  ile sunulmaktadır.  Akünün kaç yıl kullanılması  gerektiği ile alakalı herhangi bir bilgi verilmemektedir.  Ancak genel olarak akülerin ömrü 3-4 yıl gibi  bilinse de bu oranlar akünün kullanımına bağlı olarak değişmektedir.  Bu değişim,  herkes tarafından bilindiği için akülerin üzerinde son kullanma tarihi yazmamaktadır. 

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Akü Garantisi

Akü Garantisi

Aracın  çalışması için gerekli akşamlardan biri de aküdür.  Akünün azalması veya bitmesi aracın çalışmamasına sebep olmaktadır.  Günümüzde sahte akü ile pek çok araç sahibi kaldırılmaktadır.  Akü alırken bakılacak durumlardan biri akünün garantili bir şekilde üretilmiş olmasıdır.  Garanti  dâhilinde olmayan herhangi bir ürünü almak doğru değildir.  Aracın performansının  düşmemesi ve devamlılığının sağlanması açısından  akünün iyi seçilmesi oldukça önemlidir.  Bu anlamda akü tercihi yapılırken garantili ürünlere yönelmek aracın  performansı açısından önemlidir.

Akü Garantisi

Araca Göre Kaç Amper Kullanılmalı

Araca Göre Kaç Amper Kullanılmalı

Her araç, farklı kapasiteyle  üretilmiştir.  Araçların kapasitesine göre  akü değişim göstermektedir.  Aracın marş performansına bağlı olarak amper seçimi yapılmalıdır. Marş performansından daha büyük veya daha düşük bir akünün tercih edilmesi problem oluşmasına sebep olmaktadır. 
Akü üzerinde  bir etiket yer almaktadır.  Bu etiket üzerinde akünün kaç amper olduğu ve saat miktarı yazmaktadır.  Etiket üzerinde sadece amper var ise dikkate alınacak şey marş gücüdür. 
Akü seçimi yapılırken kapasite ve özellikler mutlaka bilinmesi gerekir.  Bunlar bilinmediği takdirde aracın devrinden yüksek veya düşük bir akü ile birleştirilmesi aracın performansının olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda  aküde  oluşan arıza veya hasarda  mutlaka en yakın araç bakım servisine başvurulmalıdır.  Araç sahibi kafasına göre işlem uygulamamalıdır.

Araca Göre Kaç Amper Kullanılmalı