Amortisörler Ne Zaman Sızdırır? Her Sızdırma Amortisör Değişimi Gerektirir Mi?

Amortisörler Ne Zaman Sızdırır? Her Sızdırma Amortisör Değişimi Gerektirir Mi?

Amortisörler arızalandığı zaman yağ sızdırma sorunu ile karşılaşmaktadır. İşlevini yitiren ve kullanıma bağlı olarak boruların aşınması amortisörlerden yağ sızmasına neden olmaktadır.  Bazı durumlarda yağ sızdırma gözle görülürken bazı durumlarda amortisörü yüzeyinde iz şeklinde kendini göstermektedir. Bu durumu araç sahibi yaptığı kontrollerle tespit edebilmektedir.

Amortisörler ne zaman sızdırır? Basıncın artması borularda işlev kaybına ve aşınmaya sebep olmaktadır. Zamana bağlı olarak gelişen bu durum sonucunda tekerlerin arasından yağ sızıntısı meydana gelmektedir. Bu durum genel anlamda amortisörden kaynaklıdır.

Her sızdırma amortisör değişimi gerektirir mi? Her sızdırma sorunu amortisör değişimi gerektirmez. Çünkü her sızdırma sorunu amortisörden kaynaklı değildir. Öncelikli olarak bunun tespitinin yapılması gerekir. Sızdırma yapan amortisörler, her zaman bir arızadan kaynaklı çıkmamaktadır. Amortisör sağlam ve düzgün çalışırken bile yağ sızdırmaktadır.  Aracın belirli durumlarda abartıya kaçmadan "terleme" yapması  tamamen normaldir. Hatta bazı durumlarda piston kolu cuntasının yağlanması da önerilmektedir.

Araç sahipleri, yağmurlu havalarda amortisörlerin kusurlu olup olmadığının tespitini yapmamalıdır. Bu hava şartlarında amortisörler ıslak olacaktır.
Bu durum için en iyi yol;

  1. Amortisörü kuru bir parmakla kontrol etmek
  2. Amortisör parmakla kontrol edildikten sonra hala kuru ise amortisör de herhangi bir Kaçak söz konusu değildir. Bu durumdan emin olmayan araç sahipleri, amortisörü iyice silmeli ve birkaç gün sonra parmakla tekrar kontrol etmelidir.
Amortisörün nerede olduğunu bilmeyen ve araçta performans kaybı gözlemleyen araç sahipleri konu ile alakalı servis üzerinden yardım almalıdır. Servis, sızıntının nereden kaynaklı olduğunu ve uygulanacak bakımlar ile alakalı başlıkları araç sahibine sunmaktadır.

Amortisörler Ne Zaman Sızdırır? Her Sızdırma Amortisör Değişimi Gerektirir Mi?

Amortisör Değişimi

Amortisör Değişimi

Amortisörün değişip değişmeyeceğini yapılan tespitler sonucu, servis yetkilileri belirlemektedir. Bazı amortisörler değişime ihtiyaç duyarken, bazı amortisörler ufak tamir işlemleri ile araca geri kazandırılmaktadır. Amortisörün marka modeline veya durumuna bakılarak bu işlem uygulanmaktadır.

Servis yetkilileri tarafından belirlenen süreler; araçlar, her 20.000 kilometrede amortisör bakımına tabi tutulmaktadır.  Bunun yanında her 80.000 kilometre ve üzerinde amortisör değişiminin yapılması aracı performans kaybı yaşamadan kullanmaya olanak tanımaktadır.

Amortisör Değişimi