Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü; araçlar çalışmaya devam ettikçe kendini doldurabilen, araçların çalışma anında depo ettiği elektriği kullanmak için saklama özelliği bulunan özel materyaller ve düzeneklerle bir araya getirilmiş parçalardır.

Bu parçalar araçlarda çalışma düzeneği için adeta dolaşımın kalbi niteliğindedir. Aküsü arızalı veya boş araçların çalışması mümkün değildir. Bu nedenle belirli aralıklarla akü kontrolü yapılması, araç bakım uygulamaları arasında yer alan ve önemli kategorilerden biri olan işlemlerdir.

Oto Akü Kontrolü Nedir?

Otomobillerde akü değerlerinin belirli bir performans kriteri bulunur. Üsküdar akü ölçümleri sırasında bu kriterlere uygun olmayan aküler için çeşitli onarım işlemleri ve ek uygulamalar gerekebilir. Eğer onarım sonrası performans değişikliği gösteremeyecek düzeyde arıza veren aküler söz konusuysa, araç sağlığı için akü değişim yoluna gidilmektedir. Oto akü kontrolü için gereken değerlendirme ölçütleri ve uygulama işlemlerinden bazıları şu şekildedir:

  • 12.6 Volt optimum değerdir
  • 12.6 Volt harici değerlere sahip akülerde optimizasyon çalışması yapılır
  • Onarım sonrası performansta değişiklik olmaması halinde değişim uygulanır
  • Kış bakımları sırasında akü değerlerinin korunması için önlemler alınır
Özellikle Volt değerlerinin beklentiyi karşılayan oranlarda olması akü sağlığı ve araç performansı için vazgeçilmez bir kriterdir. Belirlenen optimum değerin dışında, özellikle altında kalan akü performansları, araçların çalışma düzeninde kesintilere yol açarak farklı arızalara sebep olabilir. Ayrıca araç dışı ve araç içi aydınlatma için akü gücünün belirlenen oranda olmasına özen gösterilmelidir.

Kışın Akü Bakımı

Özellikle kış aylarında araçların performans ölçütlerini beslemek ve beklentileri karşılar düzeyde verim alabilmek için farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kışın Üsküdar akü kontorlü uygulamaları kış bakımı işlemleri arasında yer almaktadır. Soğuğa bağlı güç kesintileri ve akü boşalma sorunlarının önlenmesi adına akü bakımlarının rutin kontrollerle sağlanması gerekir.
Uzman uygulayıcılar akü ölçümlerinde ve diğer aksam ilişkilerinde bütünsel bir performans değerlendirmesini esas alır. Bu bağlamda kışın akü bakımı yapmak isteyen araç sahiplerinin profesyonel hizmet sağlayıcılardan ve akü bakımı konusunda sektörel yetkinlik sahibi firmalardan destek alması son derece mühimdir. Acemice müdahaleler akü bakım işlemlerinde tehlikeli uygulamaları beraberinde getirdiği gibi performans beklentilerini karşılayamayabilir. Üsküdar akü kontrolü, İstanbul oto akü servisi olarak her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Aracın motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Araç, insanların hayatını her anlamda kolaylaştıran bir yardımcıdır. Bu yardımcıyı gün içerisinde pek çok insan aktif olarak kullanmaktadır. Bu aktif kullanım, araçların motorlarının yorulmasına ve eski işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Motorun canlanması ve eski işlevine dönmesi için iyileştirme bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar

Rehbere git

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Araç akü ömrü, bir süreye tabi değildir. Çünkü bu sürelerin oluşmasını sağlayan durumlar vardır. Bu durumlar, araçtan araca farklılık göstermektedir. Akünün etkilendiği bu olumsuz durumlar otomobil bakım hizmetleri sırasında öğrenilmektedir. Akünün kullanıp ömrünü belirleyen durumlar;

Rehbere git
Araç aküsü ne kadar sürede biter?
Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Oto klima gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Klima aracının içerisinde yer alan bölümlerden biridir. Klimanın çalışmasına yardımcı olan birçok sistem vardır. Bu sistemlerden en önemlisi klima gazıdır. Klima gazının bitmesi klimanın işlevini yerine getirmemesine sebep olmaktadır. Klima gazının bittiğini anlamak için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Rehbere git

Arabada motor değişirse ne olur?

Aracın motoru, kullanıma bağlı olarak eskimekte ve performansını düşürmektedir. Performansın canlandırılması ve yenilenmesi için rektifiye işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde araç, eski performansına kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda araç sahipleri motor değişimi yapmaktadır. Motor değişimi yapıldıktan sonra araç, alınabilir, binilebilir veya satılabilir. Yenilenen motorda bu üç işlem gönül rahatlılığı ile uygulanır. Ancak gerekli garanti işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılmış olması gerekir. Garanti işlemi yapılmayan ve firma standartlarına uygun...

Rehbere git
Arabada motor değişirse ne olur?